Майстори от цялата страна представиха ръчно изработени български мартеници в Етнографския музей в София. Събитието е част от кампанията на музея „Опознай традициите, за да обикнеш народа си!“. На него майсторите призоваха да купуваме мартеници,...
Майстори от цялата страна представиха ръчно изработени български мартеници в Етнографския музей в София. Събитието е част от кампанията на музея „Опознай традициите, за да обикнеш народа си!“. На него майсторите призоваха да купуваме мартеници, изработени у нас.
Тази година 6 майсторки от Софийската задруга представят над 300 уникални ръчно изработени мартеници. Всички са направени от естествени материали по стара българска традиция. Величка Георгиева, която от 10 години прави мартеници, разказва, че Пижо и Пенда, които купуваме от сергиите, все по-често се изработват в чужбина.
Величка Георгиева, "Задруга на майсторите на народни художествени занаяти", София: "То не е тайна - в Китай, основно. В Китай произвеждат български мартеници, защото там се поръчват от българи. Поръчват ги вероятно хора от България, които имат интерес, там да се произведат наши мартеници. Вместо да ги поръчат на нашите местни български жени."
Заради вноса на по-евтини мартеници от Китай, родното производство често се оказва в неизгодно положение.
Надежда Генчева, "Задруга на майсторите на народни художествени занаяти", София: Аз мисля, че като българи, ние трябва да обърнем внимание на нашата традиция. Вземи два конеца - бяло и червено, усучи ги, и ето ти мартеничката. Защо трябва да ходим на китайските мартеници?"
За да се насърчи производството на български мартеници, майсторите от Софийската задруга призовават да купуваме родно производство, в които са вложени естествени материали. А за да се запазят традициите, производителите организират детски ателиета за изработване на мартеници другата събота в Етнографския музей.