До края на годината се очаква парламентът да приеме промените в Закона за изпълнение на наказанията, в отговор на Пилотното решение на съда в Страсбург за условията в затворите. Това съобщи зам.-министърът на правосъдието Красимира Филипова.
Срокът за мерките, посочени в решението "Нешков и други срещу България", беше първи декември. В изпълнение на препоръките на Страсбург и на Комитета за предотвратяване на изтезанията - последната година и половина се работи активно за подобряване на материалната база. До дни ще бъде открит първият нов затвор от 25 години - общежитието от затворен тип в Дебелт. След ремонти в затворите в Сливен, Варна и Бургас - скоро ще има санитарен възел във всяка килия. Филипова смята, че парламентът ще има достатъчно време да приеме законовите промени, които се очаква до дни да минат на първо четене в пленарната зала. В момента в Страсбург има 40 висящи дела срещу България, заведени от лишени от свобода.
Красимира Филипова - зам.-министър на правосъдието
След приемането на закона ще влязат в сила предвидените компенсаторните механизми, което е едно от най-важните условия, така че да изпълним решението "Нешков и други срещу България". Срокът по пилотното решение беше първи декември. Това не е някакъв срок, който да е ултимативен и да води до отрицателни последици. Единствено би могъл да бъде засегнат имиджа на страната ни като партньор в Съвета на Европа и като държава, която би следвало да изпълнява задълженията по конвенцията.
"На мегдана на другата България": Участници от 21-а държави се включват в събора
История на надеждата: От 1,150 кг при раждането до 11-годишно момче, благодарно за живота си
Медицинските специалисти искат по-високи заплати: Дават 100 дни на новата власт, но са в протестна готовност
Мотористи блокираха ключови пътища в страната заради цените на застраховките (ОБЗОР)
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Ще работим, за да спре ръстът на цените и да се усмири инфлацията
Асен Василев, ПП: Подходът на правителството е погрешен и няма да доведе до поевтиняване на стоките