Вицепремиерите и министрите от 1-ви април вече няма да ползват автомобили на Националната служба за охрана. Това решение е взето от правителството по предложение на премиера Бойко Борисов.
Началникът на службата за охрана ген. Ангел Антонов коментира за "По света и у нас", че решението на министерския съвет ще бъде изпълнено незабавно. Очаква се решението да доведе до икономия на пари от бюджета предвиден за НСО.
Премиерът Бойко Борисов обясни,че освободеният ресурс на НСО ще бъде насочен за охраната на застрашени лица, както и за подсилването на сигурността на стратегически обекти.
Бойко Борисов, министър-председател: Отдавна с министрите сме говорили. Министрите си имат ведомствени автомобили, има ведомствени шофьори.Искат много от тях да си ходят с метрото, да си ходят пеша. И за това днес с едно решение на министерския съвет на подпис, понеже вчера го говорихме. Минстрите се отказват и през това писмо от автомобилите, които предоставя Националната служба за охрана.
По Закон задължителна охрана се назначава на президента, председателя на Парламента и министър-председателя. Автомобили и шофьори от службата ползват членовете на Конституционния съд, главния прокурор и председателите на върховните съдилища. 18 са министрите в кабинета, които по Закона за НСО имат право да ползват автомобили със специален режим и шофьори от държавната служба за охрана, което с днешното правителствено решение отпада от 1-ви април.
Бойко Борисов, министър-председател: Това е още един случай, за да видят гражданите, че максимално сме сред тях и колкото ги е страх тях, ни е страх и нас.
При необходимост, междуведомствената комисия от МВР, ДАНС и НСО може да назначава охрана на отделни министри от кабинета.