Нова купюра с лика на Уинстън Чърчил и номинал 5 британски лири ще представи днес Bank of England.
Банкнотата ще бъде изработена от полимер и ще е с около 15 процента по-малка от банкнотата от 5 бр. лири с лика на реформаторката Елизабет Фрай, която сега е в обращение.
Британците ще могат да пипнат новите банкноти за първи път през септември тази година, когато те ще бъдат официално пуснати в обращение. Предвижда се в страната да бъдат пуснати 440 милиона броя.
Купюрите с Уинстън Чърчил ще поставят началото на активно използване като платежно средство и на други пластмасови банкноти - за 2017 г. е планирано в обращение да се появят полимерни банкноти с номинал 10 бр. лири и лика на писателката Джейн Остин, а през 2020 г. и банкноти от 20 бр. лири с художника Джоузеф Търнър.
Трайчо Трайков: Компании, които използват големи количества електроенергия, може да получат компенсация
Цените на горивата: Икономисти препоръчват ограничаване на потреблението
Андрей Гюров: Избираме да инвестираме в идеи, в иновации, в хората, които създават бъдещето
Енергийната сигурност и бюджетът са сред основните предизвикателства според премиера Гюров
Украйна и светът почитат жертвите на аварията в Чернобил 40 години след трагедията
След аварията в Чернобил: България е на 8-о място по радиационно замърсяване и на първо по облъчване на хората