428 деца и младежи до 18 годишна възраст от Югозападна България са регистрирани за извършено престъпление през миналата година. В област Благоевград техният брой е 210, в Кюстендил - 81. Това показват данни от изследване на неправителствена организация.
Над половината от децата с противообществени прояви са били жертви на различни форми на насилие в семейната среда. В изследването се посочва още, че най-често децата, извършили престъпление, са отглеждани от родителите си чрез физически наказания и емоционално насилие. Освен това експертите смятат, че липсват услуги и подготвени специалисти, които да помагат на подрастващите да преодоляват кризите, както и че правосъдната система не е подготвена за работа с тях.
Данните от изследването показват още, че в Благоевградска област класните стаи са напуснали 365 деца, като най-много са от община Благоевград и община Петрич. В Кюстендилска област от образователната система са отпаднали 188 деца.
Протестът в НАТФИЗ продължава: Студенти и ректор не постигнаха съгласие (СНИМКИ)
НПМГ с уточнение за минималните балове и мястото си в класирането след 7-и клас
Български гранични полицаи участваха в международна операция за трафик на мигранти (СНИМКИ)
Катастрофа предизвика километрично задръстване на пътя Созопол – Приморско (СНИМКИ)
Пожар на голяма площ пламна в района на Баритната мина край Стара Загора (СНИМКИ)