ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

НЗОК премахна лимита на лекарствата за онкоболни

bnt avatar logo от Автор: Яна Тодорова, Оператор: Иван Сребреков
A+ A-
Чете се за: 01:14 мин.
У нас

Потокът от пациенти с онкологични заболявания, търсещи лечение в чужбина, драстично ще намалее. Това очакват организациите за защита на правата в здравеопазването след решението на надзорния съвет на Здравната каса да отмени лимита за онколекарствата....

НЗОК премахна лимита на лекарствата за онкоболни

Потокът от пациенти с онкологични заболявания, търсещи лечение в чужбина, драстично ще намалее. Това очакват организациите за защита на правата в здравеопазването след решението на надзорния съвет на Здравната каса да отмени лимита за онколекарствата. Според пациентските организации това ще доведе до по-достъпно лечение и ще сложи край на списъците с чакащи за животоспасяващите медикаменти. За набавянето им са нужни 59 млн. лева, които ще бъде осигурени от резерва на Касата.

42-годишната Милена получава диагнозата рак на гърдата през 2009 година. След отстраняване на тумора тя също попада в листата на чакащите за лекарството Херцептин, но за нейно щастие редът ѝ идва навреме.

Милена Хаджийска: "По мое време се слагаше 1 месец след химиотерапията и го започнах някъде 35-36-ия ден, след последната химиотерапия."

Не всички онкоболни обаче имат късмета на Милена да започнат терапията си навреме.

Милена Хаджийска: "Авансирането на раково заболяване по принцип е фатално, в дългосрочен план си е фатално."

В началото на миналата година лишени от лечение с Херцептин пациенти заведоха колективен съдебен иск срещу държавата именно заради недостига на медикамента в периода 2006-2009 година.

Стойчо Кацаров, Център за защита правата в здравеопазването: "Тези, които са били лишени от възможността да се лекуват с него, са били в много голяма степен непоправимо увредени."

Тогава списъкът с чакащи за Херцептин наброява 500 души. Елена Димитрова е една от тях. Тя е лишена от лекарството с мотива, че е твърде възрастна.

Елена Димитрова: "Подлежаха на лечение само жени, млади жени до 35 години, аз бях на 49 тогава. Доста жестоко е да ти откажат лечение, лекарство, за да се лекуваш адекватно и мисля, че това беше по-страшно даже от диагнозата."

От пациентските организации коментират, че сега остава държавата да отдели средства и за превенция на коварното заболяване.

Евгения Адърска, Асоциация на пациенти с онкологични заболявания: "Ако съумеем да внедрим в здравната политика, свързана с рака, и скрининговите програми, които пък дават възможност заболяването да се открива в изключително ранен стадий, бих казала, че ще може България да смята, че контролира процеса."

Някои пациенти се опасяват, че с премaхването на лимита за лекарствата, ще се стигне до злоупотреби с отделените средства за онкоболни. От Здравната каса обаче са категорични, че заради строгия контрол върху лечебните заведения, това ще бъде предотвратено.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?