Днес омбудсманът Диана Ковачева, съвместно с министъра на образованието Красимир Велчев, организира дискусия за въвеждането на задължително предучилищно образование за четиригодишните деца.
Диана Ковачева каза, че са получили много жалби по този въпрос и това е причината да направят дискусията.
Родителските организации се разделят на две групи.
Диана Ковачева, омбудсман: Едната група са тези, които смятат, че изобщо не бива да има задължителна предучилищна за децата на 4 г., защото те все още са много малки. А другата група родители не са против въвеждането на задължителност, но всъщност имат съмнения, че системата е готова да отговори на нуждите на тези деца. Основното притеснение е с достъпността на материалната база, особено за София. Знаете, че тук всяка година има деца, които остават извън детските градини - 3000 е официалната статистика, но те са много повече, защото има голяма група родители, които не кандидатстват, знаейки че няма смисъл и нямат шанс.
Въпросът е как тези деца на 4 г. в задължителната предучилищна ще бъдат поети, къде ще бъдат настанени, обясни тя.
Промяната на подхода, готовността на кадровия персонал също са част от въпросите, които са също на дневен ред.
Целия разговор вижте във видеото.
Отличие за българската наука: INSAIT получи награда от Европейския съвет за научни изследвания
Омбудсманът: Година след сигналите за сексуално и физическо насилие - децата все още са в интерната във Варненци
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Казусът "Баба Алино": Според службите показанията на Олег Невзоров хвърлят светлина върху незаконните действия
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?