В гоцеделчевското село Баничан смятат, че имат най-голям брой храмове на глава от населението. В него живеят над 600 души. То е от малкото християнски села в района, заобиколено от селища, в които хората изповядват ислям.
Три от старите черкви в Баничан на Свети Архангел Михаил, Света богородица и Свети Атанасий се намират на хълмовете близо до мястото, на което е било разположено селото в миналото. Храмът на Свети Архангел Михаил е построен през 1864 година, по думите на възрастните хора след съноведение на неговия ктитор Иван Газянов. Хората на Баничан вярват, че Свети Архангел Михаил е техният християнски покровител , който им е помогнал да запазят вярата си. За своя покровителка хората от Баничан смятат и Божията майка , в нейна чест е построен манастирът Света Богородица. Според тях тя ги пази от градушки. В двора на манастира на големия християнски празник Гергьовден, за да го почетат идват дори хората от съседните селища, които изповядват друга религия.
Омбудсманът: Година след сигналите за сексуално и физическо насилие - децата все още са в интерната във Варненци
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?
След сигнал от регионалния министър: Прокуратурата разследва строежа на лот 4 на АМ "Хемус"
Иван Иванов: Твърденията на министър Шишков за пътното строителство са абсолютно неверни