Астронавтът, прекарал най-продължително време в Космоса, Скот Кели се е подмладил, заради престоя в Международната космическа станция. Учени разкриха интересни промени във физическото състояние на Кели.
Липсата на гравитация, радиацията, различният начин на хранене и други особености на живота на орбита са се отразили значително върху физическата форма на Скот Кели, включително и върху индивидуалния му геном.
Един от най-интересните резултати е, че продължителният престой в космоса е подмладил клетките на Скот Кели. Неговите теломери са се удължили, а те обикновено се съкращават с годините. Вероятно това се дължи на усилените тренировки и по-ниския прием на калории. След връщането на земята, теломерите на Скот Кели са започнали отново да се скъсяват.
Теломерите на близнака на Скот - Марк обаче също са се удължили през ноември, което може да е свързано със стресиращо събитие в семейството.
Пълното дешифриране на геномите на двамата братя близнаци разкри, че те имат стотици уникални генетични мутации. На следващият етап те ще бъдат изследвани по-подробно в търсене на "космически ген", който може да се е активирал от продължителния престой на Скот Кели в Космоса.
Престижна европейска научна награда за учен от института INSAIT на проф. Мартин Вечев
Археолози откриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в Хераклея Синтика
Мартин Димитров: 75 679 души получават едновременно заплати и пенсии в бюджетния сектор
Директорът на ДАНС - Варна: За да се отмени заповед за екстрадиция, трябва това лице да донесе повече полза на държавата, отколкото вреда
Заседание на парламента: Депутатите ще изслушат регионалния министър Иван Шишков заради казуса с незаконното строителство край Варна