В мотивите си Румен Радев пише, че не се противопоставя на опита да бъдат въведени правила, но режимът за „диво къмпингуване" става значително по-рестриктивен.Според Радев има несъразмерност между строгите санкции към гражданите и липсата на строгост към грижата на държавата.
В мотивите си държавният глава заявява, че не се противопоставя на опита да бъдат въведени правила, нормативи и стандарти, както изрично повелява чл. 55 от Конституцията, прокламиращ основното право на здравословна и благоприятна околна среда.
Според президента обаче, режимът за „диво къмпингуване“ става по-рестриктивен, като се въвеждат значителни ограничения в сравнение с досегашния ред. Тази промяна е предложена между двете гласувания на законопроекта, без обществено обсъждане, което оставя без отговор редица въпроси. Президентът подчертава, че ограниченията за „диво къмпингуване“ по Черноморието са вече в закона, а местата, където ще може да се къмпингува, не са определени. Не са определени и условията за ползване и престой в тези места, т.е. няма ги стандартите и нормативите, които са изрично предвидена в Конституцията гаранция за осъществяването на основното право на чиста околна среда.
Освен рестриктивни правила, с промените в закона се въвеждат и строги санкции за тяхното нарушаване. При липсата на яснота за капацитета на местата, разрешени за разполагане на палатки, кемпери или каравани, не може категорично да се твърди, че е намерена най-щадящата мярка за постигане на желания резултат - опазването и възпроизводството на околната среда. Налага се извод за несъразмерност между строгите санкции към гражданите и липсата на строгост към дължимата грижа от страна на държавата, смята държавният глава.
Рекордно скъпи избори за президент. Вотовете за последните 5 години струват над 680 млн. евро
Димитър Стоянов: Нямаме опция да получим самолети "Грипен" или F-16 "втора ръка"
Таван на университетските такси: Студентите ще знаят предварително максималния им размер за цялото си обучение
Минимална заплата от 660 евро за 2027 г.: Какви са прогнозите на Министерство на финансите?
Темата със заглушителя от квартал "Драгалевци" е във фокуса на кабинета и парламента
Българка оцеля по чудо в епицентъра на трагедията в Непал: „Ще празнувам втори рожден ден“
Денят след апокалипсиса: Срутил се е леден блок колкото 30 футболни игрища