Все още е рано за разпространение на Западнонилска треска в България, късно е обаче за обработка на водоемите, това трябваше да се случи в края на зимата, за да се избегнат ятата с комари. Това коментира в Сутрешния блок на БНТ проф. Ива Христова от Националния център по заразни и паразитни болести.
У нас такива случаи се регистрират в разгара на лятото - през юли и август. Регионите с голяма циркулация на вируса са по Дунав - най-вече Русе и Силистра, от останалите най-рискови райони са Варна и София област.
В единични случаи се стига до възпаление на Централната нервна система. За миналата година има 15 регистрирани случая на заразени със Западнонилска треска, предимно при хора над 60 години.
Ще загуби ли България евросредства заради липса на бази за медицинските хеликоптери
Заради неизлатена дейност: Бившата транспортна болница във Варна съди Здравната каса за близо 300 000 евро
Проф. Светлана Велизарова: Напуснахме педиатрията, за да спасим себе си и душите си
Срещу скъпите горива: Държавата ще компенсира хората с най-ниски доходи с по 20 евро
Трагедията в Кочани: Една година между болката и надеждата за справедливост
Война и петрол: Иран призова държавите към сдържаност около Ормузкия проток