Проверка в защитената местност „Калимок-Бръшлен” започна днес Русенската регионалната екоинспекция. Тя трябва да установи какви са щетите от пожара, който бушува там снощи и бе заснет от наш екип. Ако съберат данни, че това е било умишлен палеж, ще сезират прокуратурата, категорични са еколозите. Защитената местност не се стопанисва от години.
Пламъците през нощта изпепелиха няколко декара растителност от местообитанията на редки у нас и в Европа жерави, гъски, чапли и патици. За щастие огънят е угаснал от сутрешната роса, но специалистите се тревожат, че пожарите зачестяват, а няма кой да се грижи за тази уникална местност. Големият брой различни собствености във влажната зона затруднява стопанисването ѝ.
„Там има всякакви видове собственост, имаше едно сдружение, с представители на тези собственици, но то вече не се събира, собственост вече няма и всичко е на самотек”, поясни Анелия Николова – директор на Дирекция „Превенция и биоразнообразие” в РИОСВ-Русе.
Тези блата са обявени за „орнитологично важно място”, защото са дом на 242 вида птици, от които 134 гнездящи. “Калимок-Бръшлен” е сред последните запазени дунавски влажни зони. Тя е под закрилата на българското законодателство и на европейските директиви за местообитанията и за птиците.