Родители протестираха пред Столичната община срещу насилието в детските градини и училищата. Протестиращите настояват да бъдат изпълнени 14-те им искания, внесени в парламента през септември миналата година. Сред тях са намаляване на броя на децата в групите, увеличаване на заплатите на персонала, въвеждане на мандатност на директорите и видеонаблюдение във всички ясли и градини.
Видеонаблюдението е важно, за да може при проблемна ситуация, записът да послужи като доказателство за случилото се, смятат събралите се тази сутрин пред общината родители.
Мария Маринова: Най-големият проблем е , че имаме думата на едно дете или на родителя срещу тази на педагога и на директора, който защитава колектива си, в което няма нищо лошо стига да не се докаже, че наистина има извършено нарушение.
В 50 детски градини и една самостоятелна ясла вече са поставени камери за наблюдение, информираха ни от Столичната община. Стана ясно и, че представители на Инициативния комитет за качествена и иновативна образователна система са участвали в изготвянето на новата наредба за прием в детските ясли и градини. Съществена промяна е, че децата с хронични заболявани вече също ще минават през електронната система.
Васил Николов: Това, което се случваше през последните 10 години, да се приемат по нерегламентирани пътища, извън системата за класирания, която е на Столичната община, което доведе до групи с по 40 деца, за група по регламент с 18, това е недопустимо и това вече няма да може да се случва.
Родителите настояват при извършването на проверките за нарушения в детските градини да бъде включван и независим предствител от инициативния комитет без значение дали става дума за насилие над децата, или прием извън регламента.