65% от децата, които сега са в детските градини, ще работят професии, които днес все още не съществуват. Затова и тези, които учат, и тези, които вече работят, трябва да бъдат по-гъвкави, да придобиват нови умения, за да могат да се реализират на пазара на труда. Това беше коментирано в Русе на регионален форум за бъдещето на труда. На него за беше обсъден и проблема с липсата на квалифицирани кадри, който все повече се задълбочава.
Професията на машинописката, например, без която до преди 15 години беше невъзможно да съществува офис, днес вече е изчезнала. Това ще се случи с много други професии, прогнозират специалистите, както вече са дефицит заварчиците, шлосерите, шивачите. Причината за тях обаче е, че не са достатъчно привлекателни. Според бизнеса, държавата трябва по-активно да подкрепи работодателите и да урегулира законите, за дареши поне отчасти проблема с осигуряването на кадри.
Красимир Ениманев – председател на УС на Русенска стопанска камара
„Молим да се допусне, освен от ЕС, където е свободно наемането на труд, то и от други държави, както ни е обещано, че ще се случи, но тук пак стигаме до минималното заплащане, и то да е стандартно. Регионалният бизнес е погълнат от чуждия, който идва с готови технологии, идва със средства на техните държави.”
От своя страна от КНСБ заявиха, че работниците искат по-добри условия на труд, възможност за развитие и по-високо заплащане – а това често се оказва проблем, защото в тази посока очакванията на работодатели и служители се разминават.
Тодор Капитанов - отдел "Защита на синдикалните права и трудови конфликти" в КНСБ
„Работниците все повече ще държат на баланса между трудов, семеен и личен живот. Високото възнаграждение, внимание, ще бъде основен мотивиращ фактор за ефективността и качеството на работа.”
Според специалистите, в близко бъдеще работодателите все повече ще търсят хора с критично и креативно мислене.