Пловдив е лидер в страната при въвеждане на иновативно обучение с облачни технологии. Това стана ясно на двудневна конференция с преподаватели от цялата страна. Още седем паралелки в седем училища в Пловдив ще започнат новата учебна година вместо с тетрадки и учебници, с устройства, свързани в системата.
Пилотният проект по модела "Едно към едно - устройство за всеки ученик" започна от езикова гимназия "Иван Вазов" с учениците от 8 "ж" клас. Децата вече са снабдени с устройства, свързани с „облак", а учебният процес минава изцяло през него. Като пионер в процеса, Руската гимназия стана първото по рода си референтно училище на Google за България и целия регион. В световен мащаб има едва 400 такива учебни заведения.
Иван Тотев - кмет на Пловдив: Пловдив е единственият град в България, предполагам не само в България, който има сто процента свързаност в облачни технологии във всички училища, 52 училища са свързани в облака.
Сигурността е една от най-важните задачи при въвеждането на облачното обучение.
Дийн Стоукс - мениджър за Европа, Африка и Близкия Изток в Google: Документите и личните данни на учениците и всичко, което минава през системата, принадлежи на училището. То има пълна власт и контрол. Така че училището само решава как я употребява и разпространява, но във всички случаи информацията е криптирана.
Почти 15% или 450 учители в община Пловдив са преминали поне веднъж обучение за работа с облачни технологии, обясни заместник-кметът Стефан Стоянов, като той заяви, че се надява процентът им да расте. През следващата година общината ще отдели още 200 000 лева за закупуване на нови устройства. Училищата ще могат да кандидатстват за финансиране отделно и по конкретни проекти за обучението.
Институт за геопространствени изследвания и технологии открива СУ „Св. Климент Охридски“
С флаг в ръка и мечти за медали: Българските олимпийци по природни науки получиха националното знаме
Премиерът Румен Радев връчи националното знаме на олимпийските отбори по природни науки за 2026 г.
Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" в района на Мало Бучино (СНИМКИ и ВИДЕО)
"Сбогом, малки ангели": Отрупаха с цветя стадион "Славия" в памет на загиналите деца на АМ "Тракия" (СНИМКИ)