Индийска ракета носител "Полар" днес изведе в орбита рекордните 104 спътника.
Ракетата беше изстреляна от космодрума Шрихарихота с три индийски и 101 чуждестранни - по един от Израел, Казахстан, Холандия и Швейцария и 96 от САЩ. Въпреки големия им брой, чуждестранните наносателити са наречени "бебчета" - приблизителното им общо тегло е 600 килограма, колкото тежат останалите три индийски спътника.
Предишният рекорд по най-голямо количество изстреляни спътници с една ракета принадлежеше на Русия. През 2014 г. по този начин тя изведе в орбита 39 сателита.
Ракетата-носител PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle - Ракета-носител за полярни сателити) е смятана за един от най-големите успехи на Индийската организация за космически изследвания (ISRO). С нея освен множество спътници бяха изстреляни лунният орбитиращ апарат "Чандраян-1" и марсианският орбитиращ апарат "Мангалиан", припомня ДПА.
Холивуд и ЕП обединяват усилия в защита на човека в ерата на изкуствения интелект
Отличие за българската наука: INSAIT получи награда от Европейския съвет за научни изследвания
Престижна европейска научна награда за учен от института INSAIT на проф. Мартин Вечев
Шофьорът от катастрофата на АМ "Тракия": Направих всичко възможно да удържа камиона
Гълъб Донев: Това е бюджетът, който довършва политики от предходните управления
Полиция и ГДБОП влязоха в район "Приморски" във Варна, седем души са задържани