Близо 400 тона листа и клони, които Столичната община все още разчиства след градушката в София, ще бъдат оползотворени в завода за преработка на отпадъци "Долни Богров". Там вече се произвежда естествена тор от тоновете листна маса. Готовият компост ще...
Близо 400 тона листа и клони, които Столичната община все още разчиства след градушката в София, ще бъдат оползотворени в завода за преработка на отпадъци "Долни Богров". Там вече се произвежда естествена тор от тоновете листна маса. Готовият компост ще се използва за обогатяване на почвата в столичните паркове.
В момента в завода се преработват 360 тона листа и клони. И продължават да пристигат още по 120 тона на ден от районите, в които чистенето продължава. Само за няколко седмици при специална обработка тази листна маса се превръща във висококачествен компост. "Който е един много много добър продукт за градини, за паркове, за озеленяване, дори за селско стопанство", обяснява инж. Николай Савов - директор за Общинско предприятие за преработка на отпадъци - София.
С количеството преработена зеленина могат да се наторят стотици декари площ. В случая това ще бъдат парковете в столицата.
Ако трябва да се купува, цената на такъв вид биотор от най-нисък клас е около 100 лева за тон.