Живеещите в Девня и Варна са разтревожени от информация за опасни вещества, отделяни от депото за фосфогипс. Регионалната инспекция по околна среда във Варна е издала акт за административно нарушение, че отпадъкът не отговаря на критериите за депониране...
Живеещите в Девня и Варна са разтревожени от информация за опасни вещества, отделяни от депото за фосфогипс. Регионалната инспекция по околна среда във Варна е издала акт за административно нарушение, че отпадъкът не отговаря на критериите за депониране на неопасни отпадъци. От „Агрополихим“ уточниха специално за БНТ 2, че проблемът е възникнал заради особеното тълкуване на общото европейско решение за третиране на отпадъците, като са категорични, че опасност за хората и за околната среда няма.
Фосфогипсът е остатъчен продукт от производството на един от големите девненски заводи. Складирането му започва при откриване на производството през 1974-та година. Основното притеснение за живеещите в района сега дойде от информацията, че от него се отделя флуор, който застрашава здравето им.
От ръководството на „Агрополихим“ обясниха, че дори да има отделяне на флуор, то е възможно във водата, а не във въздуха. Затова от 4 години фосфогипсът се складира в ново депо с изолация, която улавя всички изтичащи води. И от регионалната инспекция също уточняват, че депото отговаря на изискванията, нарушението е, че на площадка за неопасни отпадъци се складира материал, съдържащ флуориди.
От завода смятат, че няма основания за санкция, защото точно по този начин работят заводите в Белгия, Финландия, Литва, Гърция и Полша и това е единствената практика за третиране на този отпадък. Разминаването в критериите за мястото на съхраняване идва от националните методологии при прилагането на общоевропейската директива за третиране на отпадъци и „Агрополихим» са направили възражение по акта. «Въпреки че на старото депо са депонирани около 30 милиона тона фосфогипс, там няма негативно отражение върху околната среда», посочват още от завода. Проблем създава и прахът, който се вдига от депото, от завода увериха, че фосфогипсът редовно се оросява.