Последното съвещание на правителството и княз Фердинанд преди обявяването на Независимостта на България е в Русе. На 21 септември яхтата „Хан Крум” акостира на дунавското пристанището, след като почти цяло лято князът е бил в Австро-Унгария, водейки преговори с Великите сили и подготвяйки почвата за историческото събитие.
Княз Фердинанд изпраща депеша до министър- председателя Александър Малинов и на 21 септември на пристанището в Русе той посрещнат от почти целия министерския кабинет. На яхтата „Хан Крум” се уточняват последните подробности преди съдбоносния за цяла България акт.
Мариана Димитрова – историк
"Последното съвещание, в което се взема решение на другия ден, на 22 септември да се обяви българската Независимост във Велико Търново. Това е едно символично потвърждение на факта на Независимостта между Второто и третото българско царство."
По пътя от Русе за Велико Търново царският влак спира на гара Две могили.
Мариана Димитрова – историк
"Където е изготвен окончателно и подписан манифестът за обявяване на Българската Независимост."
Сега на гара Две могили има паметна плоча, която напомня че именно тук е подписан Манифестът. Княжеската яхта, на която се взема съдбоносното решение, след години експлоатация отива на скрап. Тя е един от корабите, подарени на България от Русия с които се поставя началото на Дунавската флотилия през 1879 година. Идва с името „Голубчик”, но по заповед на министър-председателя Стефан Стамболов всички плавателни съдове са преименувани и яхтата става „Хан Крум”.
Трагедията в хижа "Петрохан": Установени са следи от куршуми в главите на тримата убити
След колективни оставки – децата със спешни хирургични случаи във Варна ще се лекуват в други болници
Адв. Мария Петрова: Предполага се камерите с охранителна цел да са извън обектите и да имат съответните стикери
Прокуратурата разследва изтичането на видеа от процедури по лазерна епилация в Бургас
Президентът Илияна Йотова пред ПП-ДБ: Трябва да отговорим на очакванията на българските граждани
Президентът Йотова пред ГЕРБ-СДС: Предстоят ни трудни моменти, но целта ни е обща – прозрачни и честни избори
Правната комисия в НС реши: Секциите в страните извън ЕС се ограничават до 20