Вицепрезидентът Илияна Йотова пое ангажимента да съдейства да се възобнови работата на смесената българо-турска комисия, чиято задача от наша страна е да защити имуществените права на тракийските бежанци от Одринска Тракия. Това стана по време на традиционното годишно национално събиране на тракийските българи, което се проведе вчера и днес в Свиленград.
Вицепрезидентът заяви, че ще е гарант за това, в комисията българската страна да постави за решаване конкретни въпроси и че ще поиска проблемът за обезщетяването на тракийци и възстановяване на справедливостта към тях да бъде сред приоритетите на България по време на председателството на ЕС. Тя припомни, че България смята за неизпълнено задължението на турската страна по допълнителния протокол от Ангорския договор от 1925 г., който предвижда компенсации за прогонените със сила от земите си в Източна Тракия българи. Договорът не е денонсиран и никой не го е изменял. Нещо повече, на няколко пъти препотвърждаван, допълни Йотова.
Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България: "От 10 години насам Европа настоява въпросът с имуществените права на тракийските бежанци да бъде решен. Та първата резолюция като бивш евродепутат я помня добре от 2008 г. Оттам нататък, уважаеми приятели, държавата е в дълг. Не се възобновява проблемът и даже не стои на дневния ред на официални посещения, на преговори и разговори. Това, уважаеми скъпи приятели, е отстъпление. Отстъпление дори не толкова за имущество, а от национален дълг и чест".
Владислав Горанов, ГЕРБ: Очаквахме по-амбициозен бюджет, а не констатация, че се продължава наследеното
Президентът Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ след земетресенията
След ремонт за 2 милиона лева: Път в кърджалийско остава опасен за преминаване
Санкциите срещу Русия: Ще останат ли в списъка патриарх Кирил и Вагит Алекперов?
Гълъб Донев: Бюджет 2026 е бюджет на реалността, а истинските ни политики ще се видят през 2027 г.
Владислав Горанов, ГЕРБ: Очаквахме по-амбициозен бюджет, а не констатация, че се продължава наследеното
Генералният директор на БНТ Милена Милотинова получи плакет от ORF на конкурса "Евровизия 2026"