За втори път ще броят врабчетата в България. Миналата година на днешния, Световен ден на врабчето - 20 март, Българското дружество за защита на птиците, стартира кампанията „Ние броим врабчетата“. Тази година врабчетата ще се броят през май, съобщиха от дружеството.
На 8 април 2017 година, 550 души в цялата страна преброиха 6706 врабчета. Целта на БДЗП е да се установят закономерности в предпочитанията на птиците към средата. Точно за това, е много важно да се включат колкото се може повече хора от различни по тип населени места.
А защо ще броим месец по-късно? През май трите вида врабчета със сигурност вече ще гнездят и благодарение на преброяването ще можем да разберем местата, които предпочитат за отглеждане на малките си. Броейки врабчетата дни по-късно, в сравнение с миналата година, ще се опитаме да установим, дали съществуват закономерности в разпространението им преди и по време на гнезденето им, заявяват от БДЗП.
Врабчетата избягват места за живот, където нивата на шум са високи и липсват зелени площи, както и предпочитат среда с разнородни местообитания, която им осигурява необходимите условия за съществуване. От БДЗП искат да разберат дали ще се запази тази закономерност или не с месец разлика в броенето.
В ефира на БНТ: DARA и Евтим Милошев поставиха началото за създаване на Дом на артистите
Евтим Милошев: Българското домакинство на "Евровизия" ще бъде на нивото, на което беше австрийското
Ексклузивно DARA в студиото на БНТ: Щастлива съм, че целият свят е обърнал глава към България
Милена Милотинова: Това, което ни предстои, е домакинството и ние трябва да се представим на ниво
В ефира на БНТ: DARA и Евтим Милошев поставиха началото за създаване на Дом на артистите
Когато звучеше "Bangaranga", всички ставаха и танцуваха – журналистът Виктор Борисов от БНТ разказва за феномена DARA