Кметът на Благоевград издаде заповед,с която се забранява брането на липов цвят от дървета в паркове, тротоари и вътрешноквартални градинки на територията на общината. Забраната се налага, защото масово докато се бере липов цвят се чупят и колоните на дърветата. От 30 до 300 лева ще бъде глобата, която ще се налага на заловените нарушители.
Липовият цвят за чай не трябва да се бере от дървета близо до улиците и в парковете в Благоевград, каза Стойчо Велинов, който повече от 20 години е билкар. Според него със забраната ще се ограничи брането на липов цвят, който не подходящ за приготвяне на чай.
Стойчо Велинов - билкар: ”Самите газове от колите се образува ореол и той се полепва по самия цвят и стана некачествено. Най-доброто е в горските масиви има насадени липи и в частни дворове в селата, където не минават коли и е чисто."
Според еколози със забраната се решава проблемът с безразборното бране на липов цвят и чупенето на клони.
Диана Стефанова - главен еколог в Община Благоевград: "Чупят клони - това е основното. По този начин унищожават почти дърветата, всички ние разхождайки се в момента, в който липите са активно цъфнали, можем да видим изпотрошените клони и захвърлени на земята."
От кметството казаха, че до сега няма заловен нарушител на забраната.