България отбелязва 150-тата годишнина от създаването на Българската екзархия. С празничен молебен, оглавен от патриарх Неофит, православаната ни църква ще почете юбилея.
На 28 февруари 1870 година, специален султански ферман конституира отделянето й от Вселенската патриаршия, което става причина за напрежение между двете институции.
До освобождението, Екзархията е единственият официален представител на българската нация в Османската империя. Тя изиграва огромна роля в развитието на просветното дело и в утвърждаването на българското национално самосъзнание.
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите