Докладчикът за РСМ в Европарламента трябва да се сърди на Скопие, не на нас, коментира евродепутатът
Работата на всички 17 български членове на ЕП във връзка с доклада за Република Северна Македония беше изключително единна и задружно обяснявахме от началото до края, защото се очакваха удари. Това заяви в "Денят започва" евродепутатът Андрей Ковачев от ЕНП.
"Това беше представено като някакъв вид пакет, с който, едва ли не, ако им дадем този бонбон, да признаят македонската идентичност и език и да си го интерпретират като многовековен. Това щяло да ги мотивира да включат българите в конституцията, но само в преамбюла и по този начин да отпушели евроинтеграцията на тази страна".
Ковачев коментира и изказването на докладчика за РСМ в ЕП Томас Вайц, че "български евродепутати са отвлекли доклада за собствени нужди":
"Точно обратното е. В България това въобще не беше тема и не е тема на политическия дневен ред. Стана, след като докладът беше изтекъл към Скопие и премиерът на РСМ в последните няколко седмици излизаше по медиите и триумфираше за многовековната идентичност и език. Вайц би трябвало да бъде ядосан на Мицкоски, който постави него и всичките докладчици в сянка в неудобна ситуация".
Вижте във видеото целия разговор с Андрей Ковачев и журналиста Коста Филипов
Заради стачка: Два круизни кораба с близо 8000 души на борда не акостираха на Санторини
Без вода са два туристически района на Халкидики, където почиват много българи
На косъм от трагедия: Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала (ВИДЕО)
Тежка катастрофа с трима загинали, сред които две деца: Автомагистрала "Тракия" остава затворена в посока Бургас
Деян Русанов и Иван Стойнев са кандидатите на България за съдии в Общия съд на ЕС