Англия спечели първия си европейски трофей по футбол

живо англия спечели първия европейски трофей футбол
21:35, 31.07.2022
Чете се за: 02:57 мин.

Националният отбор на Англия по футбол при жените спечели първия си голям трофей. Пред собствена публика на митичния стадион „Уембли“ „трите лъва“ вдигнаха европейската купа. Тимът триумфира след успех с 2:1 на финала срещу Германия след продължения.

За Англия това е първа европейска титла както при жените, така и при мъжете. Домакините ще запомнят двубоя с още един рекорд. 87192 зрители наблюдаваха на живо финала на Стария континент в Лондон, което се превърна в най-посещавания мач за всички времена на финален турнир на европейско първенство, независимо дали при жените, или при мъжете.

В героиня за Англия, с гол в 111 минута, се превърна Клои Кели – нападател на Манчестър Сити, която реализира последното попадение, короновало тима на домакините.

В 61-ата минута Ела Тун даде преднина на „трите лъва“, Кейра Уалш успя да прочете прекрасно ситуацията, извеждайки Ела Тун зад защитата на съперника. Полузащитникът на Манчестър Юнайтед навлезе в наказателно поле и майсторски прехвърли вратаря на Германия за 1:0.

В 89-ата минута обаче Бундестимът успя да вкара мача в продължения. Лина Магул се разписа за 1:1.

Успехът на Англия дойде в 111-ата минута. След центриране от корнер, германките не успяха да се позиционират добре, настъпи леко засуетяване в наказателното поле, за да може 24-годишната Клои Кели да добута топката отблизо за крайното 2:1.

За германките това поражение на финал на европейско първенство беше първото в историята - преди това отборът стигна до решаващия последен мач осем пъти и спечели всеки от тях.

Селекционерът на Англия Сарина Вигман се превърна в първата жена-треньор, спечелила две европейски титли с два различни отбора, след като първо стори това с Нидерландия през 2017 година.

Снимки: БГНЕС

"Денят започва" на 1 август: Пътища и протести - равносметката на Гроздан Караджов
"Храна за спасяване" - как едно мобилно приложение помага да се намали разхищението?