Австралийките триумфираха в щафетата на 4 по 200 свободен стил със световен рекорд

австралийките триумфираха щафетата 200 свободен стил световен рекорд
17:31, 27.07.2023
Чете се за: 02:52 мин.

Женската щафета на Австралия заслужи титлата на 4 по 200 метра свободен стил на световното първенство по плуване във Фукуока, Япония с нов световен рекорд.

Моли О'Калахан, Шейна Джак, Бриана Тросел и Ариарне Титмус триумфираха на финала със 7:37.50 минути, като подобриха досегашното върхово постижение в дисциплината на друг австралийски квартет от 7:39.29 минути от 31 юли миналата година в Бирмингам, Англия.

Втори на 3.88 секунди финишираха шампионките от Будапеща 2022 САЩ, а трети останаха китайките с изоставане от 6.90 секунди.

Канадката Съмър Макинтош защити титлата си на 200 метра бътерфлай. 16-годишната тийнейджърка беше много убедителна във финала и постави нов световен рекорд за девойки с 2:04.06 минути. Тя изпревари с 1.40 секунда австралийката Елизабет Декърс, а трета на 2.52 секунди финишира олимпийската вицешампионка от Токио 2020 Рейгън Смит от САЩ.

Австралиецът Кайл Чалмърс триумфира на 100 метра свободен стил с 47.15 секунди. Той е действащ световен шампион в дисциплината и в 25-метровия басейн. Втори завърши американецът Джак Алекси с 47.31 секунди, а бронзът остана за Максим Гросе от Франция с 47.42 секунди. Световният рекордьор Давид Попович от Румъния се представи разочароващо за стандартите си и не успя да защити титлата си от Будапеща 2022, като се нареди едва шести с време 47.83 секунди.

Трикратната олимпийска шампионка от Токио 2020 Кайли МакКиън заслужи титлата на 50 метра гръб с нов рекорд на Океания от 27.08 секунди, като изпревари само с 3 стотни от секундата основната си конкурентка Рейгън Смит от САЩ. Това е второ злато за австралийката от шампионата, след като тя беше най-бърза и на 100 метра, където отново Смит трябваше да се задоволи със среброто.

Французинът Леон Маршан триумфира с третата си титла на шампионата, след като спечели и на 200 метра съчетано плуване с нов европейски рекорд от 1:54.82 минути. Подиума допълниха представителите на Великобритания Дънкан Скот и Том Дийн.

Росица Денчева отпадна във втория кръг на тенис турнира в Казабланка
Йоана Илиева е четвъртфиналистка на сабя на световното първенство по фехтовка в Милано