България отбелязва днес 144 години от гибелта на поета-революционер Христо Ботев.
Този ден се чества от 1901 година, когато на връх Околчица, лобното му място, се събират негови четници, за да отдадат почитта си.
През 1876 г. 205 млади момчета слизат от кораба "Радецки" на дунавския бряг при Козлодуй и с трепет целуват родната земя.
Окриля ги светлата идея да се сражават за свободата на Отечеството си, задушено в петвековния гнет на Османската империя.
Предстоят им тежки преходи и сражения. Надеждата на поета да запали искрата в сърцата на родолюбивите българи и да ги поведе в битка за освобождение на България угасва на 1 юни (20 май по стар стил). Тогава по здрач, след тежък бой във Врачанския Балкан, един изстрел покосява Ботев.
И на днешния 2 юни в цялата страна със сигнал на сирени ще отдадем почит на Христо Ботев и загиналите за родината ни.
Нека в този ден преклоним глава и отдадем почит на делото им, за да я има България.
Генералният директор на БНТ Милена Милотинова за домакинството на "Евровизия" 2027: Надяваме се на мощната и стабилна подкрепа на институциите
"Евровизия" е проправила път на някои от най-известните звезди на музикалния небосклон
Кукери и безброй фенове посрещнаха DARA в София след победата на „Евровизия“
DARA превърна летище "Васил Левски" в сцена: Мечтайте смело, работете и вашият труд ще се отплати
Първа визита: Премиерът Румен Радев се среща с германския канцлер Фридрих Мерц в Берлин