3 хеликоптера вече са в България, нито един от тях не е оборудван с лебедка за спасителни мисии в планината
8 въздушни линейки ще оказват спешна помощ у нас. 3 хеликоптера вече са в България. Нито един от тях не е оборудван с лебедка за спасителни мисии в планината. Не се знае и кога ще могат да изпълняват нощни полети.
България купува 8 въздушни линейки с евросредства. Седем от тях финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост. В рамките на проекта трябва да бъдат построени и 6 бази за хеликоптерите в различни райони на страната.

Доц. Силви Кирилов, министър на здравеопазването:"В момента функционират в София и в Сливен. Построена е и в Пловдив, но там имаме малко проблеми - организационни".
Предвидени са и бази край Търговище, Монтана и Долна Митрополия. Срокът за изграждането им е края на юни следващата година. Дотогава трябва да бъдат доставени и останалите 5 хеликоптера. Повече от година Спешна помощ по въздуха се оказва само през деня.

Доц. Силви Кирилов, министър на здравеопазването: "Освен полетите, които трябва да имат нальот и лиценз за нощно летене, трябва и площадките да бъдат подготвени. Ще има известно забавяне".
Проектът за изграждане на Спешна помощ по въздуха е на стойност 145 милиона лева.
Томислав Дончев - вицепремиер: "България е успяла да инвестира 2.6 млрд лева от НПВУ. Тези пари се превръщат в резултати като този. Искам пред вас да заявя амбицията си тези 2.6 млрд до края на годината".
Представители на ЕК са на посещение у нас. Поводът - реализацията на проекти по обновения план за възстановяване и устойчивост. Делегацията посети хеликоптерната площадка на болница "Света Екатерина".

Селин Гауер, генерален директор на работната група за реформи и инвестиции, генерален секретариат на ЕК: "Това е само един от примерите за подкрепа, които осигуряваме в сектора на здравеопазването, наред с други инвестиции, които възлизат на 6.2 млрд евро, които трябва да бъдат оползотворени преди края на следващата година".
Въздушна линейка летя до Разлог, за да транспортира в София 65-годишен мъж с множество травми след падане отвисоко.
Снежни гъски излитат от САЩ към Арктика във впечатляващ спектакъл по изгрев слънце (СНИМКИ)
Вселените от „Песен за огън и лед“ и „Властелинът на пръстените“ са изненадващо правдоподобни от климатична гледна точка
Астрономи засекоха вероятен сблъсък между две планети на 11 000 светлинни години от Земята
Иран предупреди Румъния, че ще реагира, ако се разреши на САЩ да използват румънски бази за операции в Близкия изток
Година след трагедията в Кочани: 63 бели стола - символ на угасналите 63 живота