България записа първа победа на европейското първенство по баскетбол за девойки

българия загуби норвегия старта европейското баскетбол жени дивизия
Снимка: БФ Баскетбол
20:51, 01.08.2023
Чете се за: 02:10 мин.

Българският национален отбор се наложи над Австрия с 59:54 (21:18, 16:14, 8:11, 14:11) в третия мач от европейското първенство по баскетбол за девойки до 20 години в дивизия „Б“ в Крайова (Румъния) и постигна първа победа.

Така България заема четвърто място във временното класиране с един успех от три срещи, колкото има и третият Словакия, но няма шансове да се класира за четвъртфиналите. Първите две позициите заемат съставите на Исландия (3-1) и Норвегия (3-0).

В последния си двубой от груповата фаза българският тим ще се изправи именно срещу Словакия утре (2 август) от 13:00 часа, а после ще играе за разпределение на местата след осмо.

Националките бяха водещи в резултата през по-голямата част от мача, а най-голямата разлика не надвиши 10 точки. Българките поведоха с 21:18 след първата четвърт, а до почивката добавиха още малко към аванса си за 37:32 след 20 минути игра. Последва по-слаба трета четвърт за България и австрийките се доближиха до 43:45 преди финалните 10 минути.

При оставащи минута и половина отборът на Австрия изравни за 54:54. Радина Илиева обаче вкара един наказателен удар, а Ивана Бонева реализира кош за 57:54 и воденият от селекционера Маргарита Маринкова тим успя да удържи победата.

Илияна Георгиева бе най-резултатна за България и оформи „дабъл-дабъл“ от 14 точки и 10 борби. Радина Илиева и Гергана Маданкова отбелязаха по 10 точки.

За Австрия Лилиан Шварценекер завърши със 17 точки и 3 борби.

"Непрекъснато обясняваше, че той ще я убие" - историята на Елена, застреляна от съпруга си с 5 куршума