Български национален отбор по баскетбол до 20 години
Снимка: Българска федерация по баскетбол
15:41, 26.06.2022
Чете се за: 02:50 мин.

Националният отбор по баскетбол за младежи до 20-годишна възраст записа втори успех в подготовката си. Тимът ни спечели и втората си контрола при гостуването си на Румъния в Крайова, този път със 74:64 точки.

Българите изоставаха след първата четвърт, но във втората направиха обрат. Щурм в края на полувремето за нашите направи двуцифрена разлика - 44:33, а след почивката успяха да удържат опетите за обрат на съперника си.

13 точки и 7 борби за успеха записа Лъчезар Тошков, 9 и 12 борби добави Мартин Йорданов.

От 1 до 4 юли младежите ще играят контроли в София, а Румъния ще върне визитата на 10 и 11 юли.

Националният отбор за жени до 20 годишна възраст отстъпи на Румъния във втората си контрола в Стара Загора. Нашите загубиха днешния мач със 70:81, като в мача не взеха участие Сара Димитрова и Александра Тодорова, а в групата не бе и Илияна Георгиева.

С 16 точки за тима, воден от Лъчезар Коцев и Гергана Славчева, завърши Виктория Иванова. Нов дабъл-дабъл от 14 точки и 13 борби записа Златка Маданкова, а с 11 точки се включи София Александрова.

Утре отборът ни заминава за Италия, където в Удине ще изиграе две нови контроли – срещу Италия. Италианките спечелиха миналото лято турнира Челънджър на ФИБА за тази възраст в София.

Националният отбор за юноши до 18-годишна възраст записа втора победа над връстниците си от Румъния в Сандански. Днес тимът, воден от Даниел Клечков, Стойо Чолаков и Тодор Тодоров победи с 68:63, като води в резултата през цялото време.

Разликата дори стигна двуцифрени стойности, но в последните минути румънците направиха финален щурм, с който съкратиха изоставането си пет минути преди края до само две точки. Все пак българите изиграха на ниво последните минути и спечелиха.

Както и в първата среща, и минутите и реализаторските заслуги бяха поделени равномерно между играчите. Нашите момчета имаха превъзходство в борбата и асистенциите, но допуснаха повече грешки от съперника си.

Следващите контроли за юношите са срещу Северна Македония.