Към момента в Българската народна банка няма подадено ново искане за одобрение за членове на надзорния или управителния съвет на ББР. Това се казва в официално писмо до медиите от БНБ.
Ето какво се казва в съобщението:
Във връзка с постъпили многобройни запитвания относно намеренията за промени в ръководството на "Българска банка за развитие" АД (ББР), Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) информира следното:
На 11 май 2021 г. – ден преди датата на назначаване на служебното правителство на Република България съгласно указа на президента – в БНБ постъпиха искания от господин Кирил Петков за предварително одобрение за членове на надзорния съвет на ББР по Наредба № 20 на БНБ за издаване на одобрения за членове на управителния съвет (съвета на директорите) и надзорния съвет на кредитна институция и изисквания във връзка с изпълнение на техните функции (Наредбата) и от господин Стамен Янев, председател на надзорния съвет на ББР, за предварително одобрение за членове на управителния съвет на ББР по Наредбата.
Същите искания бяха оттеглени съответно от министър Кирил Петков и господин Стамен Янев, председател на надзорния съвет на ББР, на 21 май 2021 г.
Към момента в БНБ няма подадено ново искане за одобрение за членове на надзорния или управителния съвет на ББР.
Министърът на икономиката уволни Надзорния съвет на ББР
Издаването на одобрения за членове на управителния съвет (съвета на директорите) и надзорния съвет на кредитна институция следва процедурата и сроковете съгласно Закона за кредитните институции и Наредбата.