Електронното правосъдие ще бъде неизбежна част от работата на съдебната система. Това каза в студиото на Сутрешния блок на БНТ Боян Магдалинчев, представляващ Висшия съдебен съвет. До края на годината ще се внедри единната информационна система за съдилищата.
Съдилищата работят и по време на извънредното положение, не се разглеждаха само делата в открити съдебни заседания, които предполагат струпване на едно място на повече хора, допълни Магдалинчев.
По думите му извънредното положение е показало, че онлайн правосъдието има своето приложение.
Боян Магдалинчев: Бяхме принудени да въведем тези мерки и те най-вероятно ще останат. Коментирахме този въпрос в Съдийската колегия и решихме да продължим заседанията онлайн. По отношение разглеждането на делата ще бъде друга тема, трябва да се създадат условия за видеоконферентни връзки.
Магдалинчев отчете, че се предвижда 6 от тези конферентни връзки трябва да са в затворите и 20 в съдилищата, което не е достатъчно, но това с времето постепенно ще се разширява.