"Получаваме два знака относно ситуацията със списъка "Магнитски". Първо, че идеологическата, икономическата и политическата борби се изострят между САЩ и Русия и няма сива зона. По отношение на четири от лицата - те са свързани с Русия и подозирани в руски интереси в България. По отношение на г-н Горанов е различно. Това е знак, че САЩ внимателно следят политическия процес у нас и дават знак на г-н Борисов да бъде по-гъвкав в разговорите при евентуално съставяне на евроатлантическо мнозинство в следващото Народно събрание", коментира юристът Даниел Вълчев в "Денят започва с Георги Любенов".
Той изясни смисъла на закона "Магнитски":
"Законът "Магнитски" е акт на американския Конгрес, който дава възможност на американската администрация да налага определени ограничения на чуждестранни по отношение на САЩ физически и юридически лица. В акта има две цели – едната е във финансовата система на САЩ да не влизат пари и други финансови активи, които са със съмнителен, престъпен произход. Втората цел е да се даде възможност на Държавния департамент да оказва политически натиск на други държави".
От юридическа гледна точка относно закона "Магнитски" Вълчев добави: "Законът се прилага единствено по отношение на чуждестранни за САЩ лица. Трябва да се има предвид, че това е административен акт, това не е съдебен акт, дори не е прокурорски акт".
Вижте целия разговор във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва с Георги Любенов"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
НА ЖИВО: Блицконтрол и редовен парламентарен контрол в дневния ред на депутатите
Кандидатът за кмет на район „Средец“ Георги Неделчев: Хората не искат чудеса, а администрация, която ги чува
Румен Христов: Ще бъдем конструктивна опозиция и ще подкрепяме полезните за хората политики
Екоминистърът Росица Карамфилова се срещна с европейския комисар по околната среда
Доброволци се включват в разчистването на последиците от наводнението в село Тича
85 са случаите на лаймска болест в страната до момента, каза проф. Ива Христова