Представители на страните от ЕС постигнаха споразумение, което е стъпка към цялостна реформа на правилата за предоставяне на убежище и миграция на 27-те, преди европейските избори догодина.
Пробивът дойде след преодоляване на различията между Италия и Германия за корабите на хуманитарни организации, които прибират бежанци от Близкия изток и Африка в Средиземно море.
Съгласно споразумението, страни като Италия, които приемат много от новодошлите, ще ускорят процедурите по предоставяне на убежище. Страните под миграционен натиск ще могат да искат бърза помощ от европейските партньори, включително финансиране и релокация като прояви на солидарност. Предстоят преговори на страните членки по миграционните правила с ЕП.
Еврокомисията определи договореното като истински фактор за промяна. Германският канцлер Шолц го нарече "исторически обрат".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Украйна с нов премиер: Конфликт между Министерството на отбраната и Генералния щаб
Очакваната средна продължителност на трудовия живот в България е най-ниската в Европейския съюз
МВнР за декларацията в Киев: Документът надхвърля рамките на ЕС и няма правнообвързващ характер
Протести в Украйна в защита на министъра на отбраната, който е освободен от поста си
След срещата на върха Украйна - Югоизточна Европа: България одобри декларацията от Киев
След трагедията в река Струма: Деца продължават да скачат в опасните вирове
БНТ с нов рекорд на Мондиал 2026: Полуфиналът Англия – Аржентина стана най-гледаният мач