Аргументите на Нидерландия са несъстоятелни, коментира в "Денят започва" Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи.
По думите му България не трябва да спира с опитите за влизане в Шенгенското пространство.
"Това е очакван развой на събитията, тъй като в Нидерландия предстоят парламентарни избори след няколко месеца. Правителството вижда това като вътрешнополитическа тема, не могат да си позволят обществото да възприема, че страната допуска повече мигранти", допълни Филип Гунев.
Премиерът се среща с трима министри заради казуса "Шенген"
Според Филип Гунев е в интерес на Европейския съюз той да бъде сплотен в момент, когато Русия търси точно обратното. Той подчерта, че по отношение на техническите критерии проверка е показала, че всичко се извършва по предписания начин.
"Проблем с върховенството на закона в България има, но Шенген не може да бъде инструмент. Румъния не ни е изпреварила, просто мигрантският маршрут не минава от там. Няма да има промяна по отношение на границата с Румъния, ако тя бъде приета", каза още Филип Гунев.
Вижте целия разговор във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Николай Денков: Организираните провокатори не могат да подменят мирния протест
Васил Терзиев: Най-големият мирен протест от много години насам беше опорочен от група хулигани
Асен Василев: Оставката на Даниел Митов трябва да е депозирана още тази вечер
Асен Василев: Оставката на Даниел Митов трябва да е депозирана още тази вечер