Франция спечели олимпийската титла при мъжете по ръбги 7

Първи златен медал за домакините на турнира

Национален отбор на Франция по ръгби седем 7
22:09, 27.07.2024

Отборът на Франция детронира досегашния първенец Фиджи и спечели олимпийската си титла в мъжкия турнир по ръгби 7 на Игрите в Париж.

Водени от суперзвездата Антоан Дюпон, френските ръгбисти победиха Фиджи с 28:7 (7:7, 21:0) в знаменита вечер на „Стад дьо Франс“, печелейки първото злато за страната-домакин на Олимпийските игри.

Фиджи, който бе спечелил всичките си 17 предишни мача на Олимпийски игри, поведе във финала срещу Франция чрез Хосева Талаколо.

Феновете на домакините избухнаха в овации, когато Раян Ребадж, който отбеляза два пъти в полуфинала срещу Република Южна Африка по-рано през деня, изравни резултата за 7:7 на полувремето.

Начело с влезлия в игра Дюпон, отборът на Франция контролираше мача през второто полувреме (21:0), а 67 000 души по трибуните бурно изразяваха емоциите си.

Двукратните шампиони от Фиджи останаха със сребърните отличия, а бронза заслужи тимът на Република Южна Африка, който надигра Австралия с 26:19 (5:7, 21:12) с трай на Шон Уилямс в заключителните моменти.

На полуфиналите французите се справиха с южноафриканците с 19:5, а отборът на Фиджи преодоля Австралия с 31:7.

Американецът Пери Бейкър стана водещият реализатор за всички времена в олимпийското ръгби 7 при мъжете, постигайки десети трай при загубата на САЩ с 14:17 от Република Ирландия в плейофите за разпределение на местата от пето до осмо.

В неделя започва тридневният турнир по ръгби 7 при жените.