Два месеца след като Германия частично легализира употребата на канабис за развлечение, парламентът гласува изменение на дългоочаквания закон, за да затегне ограниченията за шофиране.
С новите поправки се въвежда ограничение от 3,5 нанограма на милилитър кръв от активната съставка в канабиса за шофьорите. Поради рисковете от смесването на алкохол и марихуана, на лицата, които са употребили канабис, вече е напълно забранено да шофират под въздействието на алкохол.
В Германия ограничението за шофиране след консумация на алкохол е 0,05% съдържание на алкохол в кръвта.
Измененията включват и допълнителни разпоредби за отглеждането на канабис в т. нар. клубове за канабис, за да се предотврати появата на мащабни плантации.
Съгласно закона, който е в сила от 1 април, на възрастните е разрешено да носят със себе си до 25 грама марихуана, а у дома могат да се съхраняват не повече от 50 грама. В домашни условия могат да се отглеждат до три растения. Публичната консумация на марихуана остава забранена в близост до деца, училища, детски градини, детски и спортни площадки.
Законът беше прокаран в парламента от лявоцентристкото коалиционно правителство на канцлера Олаф Шолц. Опозиционните консерватори от блока ХДС/ХСС продължават да призовават Германия да промени курса и отново да забрани марихуаната в страната.
Престижна европейска научна награда за учен от института INSAIT на проф. Мартин Вечев
Вашингтон временно разреши продажбата на ирански петрол, размрази активи на Техеран за 12 млрд. долара
10 години от Брекзит: Великобритания извън ЕС, хаос в политиката и разклатена икономика
Иван Шишков за пътната инфраструктура: На картата на България липсват много пътни трасета
СПЕЦИАЛНО: Схема за фалшиви гръцки шофьорски книжки работи от години в Кюстендилско