След победата на Доналд Тръмп в Америка, Европа се готви за нов световен ред, в който ролята на Стария континент вече няма да е същата. Европа ще трябва да пренастрои системата си за сигурност, икономиката си. Какво ще загуби и къде ще излезе по-силна?
Европа има опит с Доналд Тръмп и този път изглежда по-добре подготвена за връщането му в Белия дом. Но и в НАТО, и в ЕС осъзнават, че предстоят тежки преговори и ще трябва да препрочетат книгата на Тръмп “Изкуството на сделката”.
Анализът е на Десислава Апостолова в рубриката "След новините".
Европейската сигурност
Голямата разлика за Европа между първия мандат на Тръмп и сега е войната на Стария континент. Заради руската инвазия в Украйна, европейските съюзници от НАТО рязко увеличиха разходите си за отбрана - нещо, за което Тръмп настояваше още по време на първия си мандат. 23 от съюзниците, включително България, сега отделят повече от 2 процента от БВП за отбрана, защото през първия си мандат Тръмп заплашваше и с напускане на Пакта.
"Останалите членове на НАТО трябва да плащат повече. В момента САЩ плаща много повече, отколкото който е да е било друг от съюзниците и това не е честно за САЩ и за американските данъкоплатци”, подчерта през 2017 г. Доналд Тръмп, тогава президент на САЩ.
Каква е опасността Америка на Тръмп да напусне НАТО? Според Юрай Майтин - експерт по сигурността и трансатлантическите връзки в един от големите брюкселски мозъчни тръстове - Доналд Тръмп не Е привърженик на съюзите, но няма да се оттегли от НАТО.
"Американският президент не може да реши еднолично оттегляне от НАТО без одобрението на Сената, а там мнозинството от неговата Републиканска партия е категорично против напускане. Като слушате изявленията на тези, които Тръмп посочи за секретар по отбраната и за съветник по националната сигурност - техните акценти са свързани по-скоро с това Европа да прави повече за собствената си сигурност. Още повече не мисля, че САЩ трябва да се оттеглят от Пакта, за да предизвикат реформа в него. САЩ може просто да спрат да поемат ангажименти, Тръмп ще е главнокомандващ и сам ще решава до колко Щатите да се ангажират с НАТО. Така че вредите за Пакта могат да са по-големи със САЩ в него. Затова Европа трябва да прави повече за своята собствена сигурност, да увеличи военната си сила и да бъде подготвена. Не трябва и да изпадаме в паника на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност. Тогава реалността ще е същата - Русия все ще е заплаха номер едно за Европа. Ние, европейците, ще трябва образно казано да танцуваме с този, който е на дансинга, този път това е Тръмп, вече имаме опит с него. Имаме и Марк Рюте, когото наричат “Шепнещия в ухото на Тръмп", коментира Юрий Майтин - Център за Европейски политики, Брюксел.
Още докато беше премиер на Нидерландия, Рюте си спечели похвалите на Тръмп и придоби прозвището си. Сега новият генерален секретар на НАТО ще се опита да убеди американския президент, че заплахите за европейската сигурност пряко засягат и Америка, а и него самия. И затова е добре да остане лоялен на НАТО.
"Китай, Северна Корея, Русия и разбира се Иран - те все повече се превръщат в заплаха не само за европейската част на НАТО, а и за Съединените щати. Защото Русия доставя технологии за Северна Корея в замяна на помощ във войната в Украйна. Това представлява заплаха не само за европейската част на НАТО, но и за Америка. Това означава, че Индийско-Тихоокеанският регион и евроатлантическите страни и по-специално в НАТО - САЩ, Канада и европейската част на НАТО трябва да работим заедно. Чакам с нетърпение да седнем на една маса с Доналд Тръпм, за да обсъдим как заедно ще посрещнем заплахите”, заяви Марк Рюте - генерален секретар на НАТО.
"Тръмп смята себе си за голям и силен мъж. Затова трябва да представяме всяка атака към НАТО, всеки опит за подкопаване на НАТО, като персонална атака срещу него самия него. Трябва да възприемем точно този подход и да обясняваме на Тръмп: "Ако Русия нападне НАТО, тя атакува теб, защото ти искаше да протегнеш ръка към Русия и да говориш с руснаците, а виж сега те какво правят". Мисля, че ако има руска атака към някоя от страните от НАТО, Тръмп би го приел като предателство от страна на руснаците. Той винаги казва колко добре познава Путин, Зеленски и как се разбира с тях", коментира Юрий Майтин - Център за Европейски политики, Брюксел.
Подкрепата за Украйна
Най-голямото неизвестно за Европа сега е дали остава сама в подкрепата за Украйна. Тръмп обеща като стане президент да спре войната на Русия в рамките на 24 часа. Той избра за държавен секретар Марко Рубио, който като сенатор гласува против последния американски пакет от 61 милиарда долара за Украйна. В същото време на втория ден след изборите Тръмп разговаря по телефона с Путин. Според американски медии - за да го предупреди да не ескалира войната в Украйна и да му напомни за "значителното военно присъствие на Вашингтон в Европа". Преди дни Съединените щати откриха и нова база за противовъздушна отбрана в Северна Полша.
“Можем да кажем с пълна сигурност, че Съединените щати наистина съвсем осезаемо са гарант за сигурността на Република Полша, както и на целия Северноатлантически алианс и по-специално на неговия източен фланг. Това е особено важно днес, в ерата на руската инвазия в Украйна”, подчерта Анджей Дуда - президент на Полша.
Тръмп вероятно ще се опита да сключи сделка за прекратяване на огъня, въпросът е каква ще е цената за Украйна. Украинският президент Зеленски също се готви за времето на миротвореца Тръмп.
“Мисля, че Тръмп по някакъв начин ще се опита да постигне сделка, въпросът е какво ще стане, ако няма такава. Ако видите предложението за мир на Володимир Зеленски, в него има две точки, които бяха включени специално заради Тръмп - едното от тях е посланието на украинците “Ако ти ни помогнеш, може да получиш достъп до нашите природни богатства”, а второто е свързано с предложението за заместването на американските войски в Европа от украински. Вече виждаме, че има наченки на разговор за постигане на сделка. Най-големият въпрос, разбира се, остава въпросът за гаранциите за сигурността за Украйна. Каквато и сделка за спиране на огъня да бъде поставена на масата, трябва американски или европейски сили на място да гарантират сигурността на Украйна, тази идея вече беше предложена от френския президент Макрон”, обясни Юрий Майтин - Център за Европейски политики, Брюксел.
Противниците на подкрепата за Украйна в самата Европа са доволни от връщането на Тръмп в Белия дом. Най-големият му привърженик в Европа - унгарският премиер Виктор Орбан се надява Тръмп да промени и позицията на Европа.
“Европа не може да финансира тази война сама, има някои, които все още я искат, които все още искат да продължат да изпращат огромни суми пари в тази загубена война, но расте броят на онези, които мълчат, въпреки че преди бяха шумни, и на тези, които предпазливо изричат това - трябва да се приспособим към новата ситуация", каза Виктор Орбан - премиер на Унгария.
Ще има ли нова търговска война?
Европейският съюз и САЩ имат най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения в света, в своя пик през 2021 г. те достигнаха 1,2 трилиона евро. Сега Тръмп обещава мита от 10 до 20 процента върху целия европейски внос. От германските автомобили до френските вина, коняк и сирене - всички европейски стоки ще станат по-скъпи, следователно по-малко конкурентноспособни на американските пазари.
“Притеснително по отношение на митата е и заплахата на Тръмп да въведе 60 процента мита върху китайските стоки. Ако това стане, Европа ще се превърне в крайна дестинация на китайската свръхпродукция. Европа трябва да настоява да сключи сделка със САЩ за това, защото ако имаме тотални мита върху всичко, Европа ще пострада сериозно. Икономическият растеж сега е 1,3 процента, по-високи мита означава по-нисък растеж, повече експортни разходи, но и почете разходи за импорт. А точно сега докладът на Драги показа, че европейската икономика не е конкурентноспособна. Затова трябва да търси сделка със САЩ”, каза Юрий Майтин - Център за Европейски политики, Брюксел.
СНИМКИ: АП/БТА
Ето защо още с първото си публично изявление след изборите в Америка, Урсула фон дер Лайен направи бизнес предложение на Тръмп.
„Общите ни интереси са свързани с темата за втечнения природен газ. Ние все още получаваме много втечнен газ през и от Русия. Защо да не го заменим с американски втечнен газ, който е по-евтин за нас и ще намали цените на енергията ни. Това е нещо, за което можем да започнем дискусия, както и какъв е търговският ни дефицит", заяви Урсула фон дер Лайен - председател на ЕК.
Най-засегната в Европа от евентуални нови американски мита би била Германия - най-голямата икономика в Европа. Една търговска война със САЩ може да нанесе щети за 180 милиарда евро за следващите четири години, пресмятат германски икономисти. Тръмп е взел на прицел най-важния сектор в германската икономика - автомобилния. Той не иска американците да внасят германски автомобили, иска да накара германските концерни да произвеждат колите си в Америка.
Политиката в Европа и Тръмп
За съжаление не е ясно как Германия ще се справи с тази заплаха. Страната е отслабена. Победата на Тръмп съвпадна с правителствена криза в Германия, където канцлерът Олаф Шолц обяви предсрочни избори и отслабени позиции на президента Макрон във Франция. И в Германия, и във Франция крайнодесните партии стават все по-силни. А сега се подхранват и о победата на Тръмп.
Крайнодесните и популистки партии в Европа виждат в негово лице пример за подражание. "Алтернатива за Германия", Партията на свободата на Герт Вилдерс в Нидерландия, френския “Национален сбор” на Марин льо Пен, “Италиански братя” на Джорджа Мелони, “Фидес” на Виктор Орбан споделят ключови гледни точни с Тръмп: те са националистически и антиимигрантски настроени, някои от тях са и проруски.
“Вече виждаме активизиране на тези партии, но все пак не трябва да правим прибързани заключения. Американският контекст е по-различен от европейския. Фактът, че Тръмп победи, не значи подем за европейските крайнодесни, разбира се те ще се опитат да използват победата му, но мисля, че не можем да сравняваме Европа със САЩ. Опитът на Тръмп е неприложим в Европа. Но така или иначе в Европа ще имаме алианс на антилибералните партии”, коментира Юрий Майтин - Център за Европейски политики, Брюксел.
Разбира се, възможно е Европа като краен резултат да спечели. Победата на Тръмп може да се превърне и в катализатор за Европа за повече автономност и единство. Френският президент Еманюел Макрон вярва, че това може да стане. Маркон не иска Европа да остане тревопасното животно, което ще стане храна за месоядните.
“За мен е просто. Светът се състои от тревопасни и месоядни животни. Ако решим да останем тревопасни, месоядните ще спечелят и ние просто ще сме храна за тях. Мисля, че в крайна сметка няма да е лошо да бъдем всеядни. Не искам да бъда агресивен, но искам да знаем как да защитаваме себе си. Не искам Европа да се напълни с тревопасни, които месоядните могат да дойдат и да изядат, когато им е удобно”, подчерта Емануел Макрон - президент на Франция.
Дали оптимистичната прогноза на Макрон ще се сбъдне и Европа ще остане водеща сила в новия световен ред след връщането на Тръмп предстои да видим
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News