ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как премина референдумът в Казанлък за бъдещето на паметника "Бузлуджа"?

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Десислава Петкова
A+ A-
Чете се за: 03:00 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      На референдум за бъдещето на паметника на връх Бузлуджа гласуваха днес жителите на Казанлък. Те решават дали комунистическия паметник с висока архитектурна стойност, който се руши, да бъде стопанисван и управляван от общината. Как протече референдума и при каква избирателна активност?

      Референдумът протече спокойно, но избирателната активност е много ниска, към 16.00 часа е 15,06 на сто.

      "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък.

      "Аз гласувах "Бузлуджа" да остане на града, защото така туризмът на града ще се развие и икономически е много по-добре за нас, за нашия регион", каза Никола Мирчев.

      "Гласувах "за" паметника "Бузлуджа" да остане собственост на Община Казанлък, тъй като смятам, че паметникът трябва да бъде реставриран в първоначалното му състояние или по-добро такова, за да може да се съхрани тази част от нашата история", коментира Николай Петков.

      "За нещо по-хубаво да случи. Да има повече туристи. Да е за благото на града", смята Ани Колева.

      "Място, което може да бъде прекрасен атракцион, да привлича още повече туристи. Така или иначе има достатъчно посетители, поне да не е разрушено място. Да изглежда добре", заяви Димитър Митев.

      "След референдума, какъвто и да е резултата да се проведе на иационално допитване за ,,Бузлуджа“, защото "Бузлуджа" не е просто паметник от миналото , той има много висока стойност – и културна , архитектирна призната от света и мосля , че българите няма да го подмионат със снизхождение този паметник. Много високо стои“, каза Галина Стоянова – кмет на Община Казанлък.

      Идеята на местната власт е паметникът да се превърне в музей на архитектурното и културното изкуство, както и да се превърне в конгресен и международен център. Вече има осигурени 7 млн. лева по европейски проект по ОП "Региони в растеж", с които да бъде реконструирана покривната конструкция и да бъдат поставени прозорци и да се отвори малка част от паметника, който в момента е много опасен за посетителите.

      Вижте прякото включване на Десислава Петкова

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?