Хамилтън завърши сезона с победа в Абу Даби

хамилтън завърши сезона победа абу даби
18:16, 25.11.2018
Чете се за: 01:36 мин.
Формула 1

Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес) спечели последния старт за годината във Формула 1, слагайки край на сезона шампионски. Това беше 11-а победа за 2018-а за британския състезател на Мерцедес, който финишира пред големия си конкурент за световната титла Себастиан Фетел (Германия, Ферари) и Макс Ферстапен (Холандия, Ред Бул).

Хамилтън направи силен старт на състезанието заедно със своя съотборник Валтери Ботас (Финландия, Мерцедес). Пилотите в челната петица задържаха своите позиции от квалификациите, но Ферстапен направи лош старт и се смъкна до десетото място. Бързо след старта имаше и катастрофа, която предизвика намеса на автомобила по сигурността. Нико Хюлкенберг (Германия, Рено) и Ромен Грожан (Франция, Хаас) се сблъскаха, а германецът завъртя своето Рено и го удари в бариерата. Това не се случи на висока скорост и Хюлкенберг се измъкна невредим.

Към петата обиколка погледите бяха вперени към Ферстапен, който изпревари Естебан Окон (Франция, Рейсинг Пойнт Форс Индия) за осмо място, но французинът контраатакува успешно и си го върна. От маневрата се възползва и Серхио Перес (Мексико, Рейсинг Пойнт Форс Индия), а Ферстапен очевидно изпитваше проблеми и съобщи по отборното радио, че двигателят му прегрява.

Следващият отпаднал обаче не бе Ферстапен, който в крайна сметка изпревари двойката от Форс Индия, а един от пилотите на Ферари - Кими Райконен. Финландецът паркира пушещия автомобил на финалната права и по този начин приключи последния му старт за Скудерията.

Междувременно, Хамилтън се оттегли в бокса в седмата обиколка за гуми със супермека смес и се завърна на пистата близо до Ферстапен. Световният шампион изпревари холандеца в десетата обиколка, но Ферстапен си върна светкавично мястото. Той беше четвърти в 13-та обиколка и близо зад Дани Рикардо (Австралия, Ред Бул), който преследваше лидерите Фетел и Ботас. И двамата обаче влязоха в питлейна в 17-та обиколка, което остави австралиеца на първа позиция пред Хамилтън, а влизането на Ферстапен в бокса го остави на пето място.

Не след дълго обаче световният шампион оглави класирането, след като Рикардо се прибра за смяна на гуми. Стратегията на Хамилтън за ранно влизане в бокса сработи и той остана начело, въпреки че имаше притеснения за дъжд, а и самият британец се оплака от гумите в течение на състезанието. Той запази сигурна преднина срещу преследвачите, а най-близо до него 15 обиколки преди края беше Фетел с над пет секунди изоставане. Трети пък бе Ферстапен.

Класирането се запази по този начин до края на състезанието и Хамилтън спечели с 2.581 секунди пред Фетел. Ферстапен остана на третото място с 12.706 секунди пасив срещу победителя, а Рикардо и Ботас останаха зад тях в петицата.

Въпреки че отпадна, Кими Райконен завърши сезона трети в генералното класиране. Ботас спечели само десет точки с петото място и остана на четири от своя сънародник.

Още Формула 1

Макс Верстапен ще стартира от първа позиция в Гран при на Маями във Формула 1
08:34, 05.05.2024
Макс Верстапен спечели спринта преди Гран При на Маями
20:20, 04.05.2024
Чете се за: 01:50 мин.
Макс Верстапен ще започне от полпозишън спринтовата надпревара за Гран При на Маями
Чете се за: 02:10 мин.
На пистата "Имола" почетоха паметта на трикратния световен шампион във Формула 1 Аертон Сена
18:32, 01.05.2024
Чете се за: 01:42 мин.