от Вяра Илиева
10:18, 07.11.2022
Чете се за: 05:30 мин.
руне сломи джокович първа титла турнира мастърс 1000 кариерата

Под прожекторите в зала "Париж-Берси", държейки в ръцете си първия си трофей от Мастърс 1000, Холгер Руне изглеждаше притеснен в присъствието на носителя на 21 титли от Големия шлем и финалист в турнира Новак Джокович и пред Стефан Едберг, който връчи трофея на датчанина. Едберг има 6 трофея от престижната верига.

Титлата на младока обаче не може да бъде оспорена, тъй като той направи впечатляващо участие в Париж. Мечтаната седмица от Руне завърши с категоричен успех срещу рекордьора по спечелени финали от Големия шлем Новак Джокович, който освен това е шесткратен победител в Мастърса във френската столица.

"Ти напълно заслужаваш тази победа", заяви Джокера след финала. "Каква изключителна седмица, не се радвам, че ме победи, но се радвам за теб", каза още  големият шампион. Думи, които смутиха Руне, който заема десета позиция в световната ранглиста. Той стана и първият играч от създаването на ATP, който победи петима тенисисти от топ 10 в един и същи турнир (с изключение на финалния Мастърс за годината).

Освен това 19-годишният Руне е и най-младият победител в турнира в Париж след 18-годишния Борис Бекер през 1986 г.

След като спаси три мачбола срещу Стан Вавринка в първия кръг, Руне се изправи срещу Хуберт Хуркач, след това премина през Андрей Рубльов на осминафиналите, за да стигне до успеха срещу номер 1 в света Карлос Алкарас. На полуфиналите го очакваше победителят от три последователни турнира Феликс Оже-Алиасим. Печелейки срещу него, датчанинът се изправи срещу осмия в света Джокович, за да го победи във финала с 2:1 сета.

Руне успя да запише страхотен край на сезона. Той игра четвърти пореден финал в рамките на един месец. В последните си 21 срещи роденият в Копенхаген тенисист не успя да спечели само две от тях. Той загуби мачовете за титлата на турнирите в София и в Базел, но спечели трофея в Стокхолм, а сега и в Париж.

В началото на сезона трудно някой можеше да си представи, че младият датчанин, който заема 103-а позиция в ранглистата ще стигне толкова високо в края на годината. Той впечатли света на тениса няколко дни след 19-ия си рожден ден в края на април, спечелвайки първата си титла на ATP 250 в Мюнхен.

„Крайната ми цел е да стана номер 1 в света“, заяви тогава Руне.

Няколко седмици по-късно той стигна до четвъртфиналите на Ролан Гарос, а само два месеца по-рано новият ученик на Патрик Муратоглу, който работи с него от октомври, все още играеше турнири Чалънджър.

В "Париж-Берси" датчанинът премина втория кръг на Мастърс 1000 за първи път в крехката си кариера. А третата му титла за сезона му позволи да стане първа резерва за заключителния Мастърс на най-добрите осем в мъжкия тенис в Торино след седмица.

Руне отказа участие във финалния турнир също в Милано, който събира най-добрите играчи под 22 години и който започва утре, защото вече не играе в тази категория.

„Няма съмнение, че Руне е бъдещето на нашия спорт, с Карлос Алкарас и няколко други играчи“, потвърди и самият Новак Джокович преди финалния си мач с датчанина, в който беще победен.

Гледайте финалите на европейското първенство по спортна гимнастика за жени НА ЖИВО по БНТ 3
Чете се за: 02:25 мин.
Калояна Налбантова достигна до четвъртфиналите на турнир по бадминтон в Люксембург
22:19, 03.05.2024
Кристин Кръстева се класира 30-а в многобоя при девойките на европейското първенство по спортна гимнастика
21:50, 03.05.2024
Чете се за: 01:02 мин.
Макс Верстапен най-бърз в свободната тренировка за Гран при на Маями
21:43, 03.05.2024
Чете се за: 01:12 мин.
Боряна Калейн завърши втора, Стилияна Николова е трета в квалификациите на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку
21:34, 03.05.2024
Чете се за: 02:30 мин.