Холгер Руне ликува с титлата от последния за годината турнир от сериите Мастърс 1000 в Париж, след като детронира шампиона от миналата година Новак Джокович с 6-3, 3-6, 7-5 за малко над два часа и половина игра. По този начин 19-годишният датчанин триумфира за първи път в надпревара от такава категория в кариерата си.
Welcome to the Top 10, @holgerrune2003!
— TENNIS (@Tennis) November 7, 2022
Just a week after making his Top 20 debut, Holger Rune makes his Top 10 debut, jumping from No. 18 to No. 10 today after winning his first Masters 1000 in Paris.
He's the first Dane to reach the Top 10 in ATP rankings history.
Откриващият сет отиде на сметката на Джокера след един-единствен пробив, дошъл в четвъртия гейм. Втората част обаче се разви по различен начин след ранен брейк за скандинавеца, който той удържа до края на сета. Решителната част бе и най-оспорвана. Джокович поведе с пробив и 3-1, но Руне направи моментален рибрейк. Датският талант продължи да играе вдъхновено и след нов пробив в 11-ия гейм получи възможността да сервира за мача и титлата. Геймът бе всичко друго, но не и лесен за 19-годишния тенисист, който отрази цели шест точки за пробив, преди да затвори срещата с втория си мачбол.
Показателите на двамата бяха идентични след мача, като ключово се оказа това, че Руне спаси 10 от 12-те шанса за пробив пред Ноле. Той приключи с шест уинъра повече, но и седем непредизвикани грешки повече от сърбина. За Руне това бе дебютна титла от Мастърс 1000 веригата и негова трета в кариерата и през годината след тези в Мюнхен и Стокхолм. Той отстъпи и в два други финала в София и Базел.
Джокович остава с шест титли от Мастърса в Париж, като ще насочи вниманието си върху Финалите на ATP, които ще се проведат между 13-20 ноември в Торино.
Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber
Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини
Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok