До този момент Република Северна Македония не е изпълнила условията, свързани със защитата правата на българите. Това заяви при посещението си в Румъния вицепрезидентът Илияна Йотова.
Според нея в рамките на френското европредседателство, настояването на страната ни българите в Северна Македония да бъдат записани в Конституцията им като държавотворен народ, едва ли ще се случи.
Тук никакви отстъпки не може да има, защото ЕС е преди всичко съюз за правата на хората. Ако ние отстъпим от това най-важно право, всичко останало - общата валута, общият пазар, нямат никакво значение. Ако няма ново предложение от страна на нашите европейски партньори, заобикалянето на ветото означава да се заобиколи българското Народно събрание, Консултативният съвет за национална сигурност от 10 януари и неговите решения, проведен при президента, означава да се заобиколи националната позиция, обясни вицепрезидентът.
Най-тихите 16 минути: Хиляди в Сърбия почетоха паметта на жертвите от Нови Сад
Година по-късно: Хора от цяла Сърбия се събраха на възпоменателна церемония в Нови Сад
Срещу войната по пътищата: Национален протест пред съдебните палати в страната
Година след трагедията в Нови Сад: Каква е равносметката и какво ще се промени в Сърбия?