Испания Франция
Снимка: БНТ
23:18, 18.09.2022
Чете се за: 02:20 мин.

Испания е новият европейски шампион по баскетбол. Испанците победиха Франция с 88:76 точки във финала на Евробаскет 2022, игран в зала "Мерцедес-Бенц Арена" в Берлин.

В германската столица "Ла Фурия Роха" започна срещата далеч по-резултатно от своя съперник. Още в първата четвърт испанците изградиха двуцифрен аванс при резултат 18:7. През втората част възпитаниците на Серджо Скариоло продължиха с резултатните си отигравания в преден план и с кошове на Уили Ернангомес, Лоренцо Браун, Хуанчо Ернангомес и Дарио Брисуела изградиха преднина от 21 точки. Французите реализираха 11 поредни точки, за да смъкнат разликата на 10 на почивката - 37:47.

Серията на "петлите" продължи и в третата четвърт, когато разликата бе едно притежание - 3 точки в полза на Испания. Баскетболистите с бяло отново възобновиха аванса си на 9 преди заключителните 10 минути от редовното време.

В края на срещата трикратните европейски шампиони не позволиха на французите да скъсят изоставането си, за да поставят под напрежение своя съперник.

Най-резултатен във финала бе Хуан Ернангомес с 27 пункта. Лоренцо Браун се отчете с дабъл-дабъл след 14 точки и 11 асистенции.

Испания се завърна на европейски връх, след като през 2017 г. Словения триумфира в надпреварата.

В спор за бронзовите медали Германия се наложи над Полша с 82:69.