ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Италианка на 90 г. чупи рекорди по лека атлетика

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:15 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Италианка на 90 години счупи световния рекорд по бягане на 200 метра за възрастни хора. Бившата учителка по химия има няколко медала от европейски и световни състезания по лека атлетика. Тя притежава невероятен заряд от енергия и желание за движение. За голямото й бягство към здравето и дълголетието разказва .

      Наричат я най-бързата баба в света. Последното й постижение е 200 метра, пробягани за 54 секунди и 47 стотни. Шест секунди по-добро време от това на предишния рекорд.

      Ема Мария Мазенга е родена през 1933 година в Падуа. По професия е учителка, но цял живот е обичала бягането. Никога не е подозирала, че ще счупи световен рекорд на 90 г.

      "Не го очаквах, разбира се! Много бях изненадана, а ми беше и доста забавно", сподели Ева Мария Мазенга.

      През 2019-та Ема е на 85. Тогава поставя друг рекорд за възрастни в любимата си дисциплина - 400 метра. Успява да ги пробяга за минута и 51 секунди. Но не рекордите са нейната цел.

      "Работя здраво, тренирам три пъти седмично. Но не бягам за рекорди. Тренирам, състезавам се и ако постигна резултати, това добре", каза тя.

      Ема има две деца и внук. Тя е вдовица от 40 години. Възрастната жена се радва на добро здраве.

      "Не взимам никакви хапчета. Не ми се налага, за щастие", уточни Ева Мария Мазенга.

      На въпроси за хранителния й режим, лекоатлетката отговаря, че яде малко, избягва сладкото и набляга на плодовете и зеленчуците. Позволява си по малко паста, ориз и хляб, но не пропуска да изпие чашка червено вино на обяд или вечеря.

      Ема тренира паметта си с четене, активна е в социалните мрежи, а пред медиите обича да напомня за вредата от липсата на движение.

      Автор: Милен Атанасов

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?