Баскетболният деятел Иван Ценов и президентът на БФ по таекуондо Слави Бинев гостуваха в предаването „Арена спорт“ по БНТ и споделиха идеите си за развитието на българския спорт.
Баскетболният деятел Иван Ценов и президентът на БФ по таекуондо Слави Бинев гостуваха в предаването „Арена спорт“ по БНТ. През седмицата те имаха среща със служебния министър на Младежта и спорта Георги Глушков, както и с представители на други федерации, на която коментираха как да бъде финансиран българският спорт, за да има успехи. Беше създадена и Асоциация на българските спортни федерации, чийто председател е именно Ценов.
„Срещата премина в работен порядък. Споделихме нашите виждания за участието ни в съставяне на програми и т.нат., за помощта, която можем да окажем на български спорт“, коментира Ценов.
Слави Бинев разказа как се е родила идеята за създаването на асоциацията.
„Отдавна сме закъснели с формирането на подобна организация. Най-трудно се доказват очевадните неща. Имаше лаф навремето, че е много по-хубаво да си здрав, богат и щастлив, отколкото нещастен, беден и болен. Това е нещото, което искаме да обясним на обществото, защото то няма нужда от доказателства. Става въпрос за всички деца на България, които трябва да бъдат силни, здрави, богати, целенасочени. Да имат принципи и цели, които да следват, да бъдат дисциплинирани. За да не се случват нещата, които се случват по МОЛ-овете, или на улицата и нещата, които се опитваме да избегнем като общество. Единствената панацея на всичко това се нарича спорт. Гордеем се най-много с Христо Стоичков, Стефка Костадинова, Карлос Насар, Йордан Йовчев и с всички легенди, които са създали модела, който всяко едно семейство иска децата им да станат като тях. Защото те, освен велики спортисти, са и личности. Спортното министерство не създава само медали, но и личности“, коментира Бинев.
Иван Ценов и Слави Бинев изразиха надеждите, че публичните разходи за физическото възпитание и спорт да достигнат до 0,5% от бюджета на БВП до 2028 г.
„Надяваме се това да се случи. То зависи най-вече от Народното събрание. Първо искам да кажа, че всички хора в организацията работят доброволно. Не е платена, нито пък ще очакваме финансиране от Държавата. Организацията възникна на базата на това, че има липса на координация между всички институции, които отговарят за развитието на спорта. За мен е учудващ факт, че в ММС нямат информация колко средства за спорт отделят общините. Министерството би трябвало да има такава информация и да провежда политиката и стратегията, която е приета от Народното събрание“, заяви Ценов.
Слави Бинев допълни:
„Трябва да има ясен шаблон, по който да се определят съответните бюджети. Ние сме заедно от много години, всеки ще ви каже същото, просто с различни думи. През всичките тези години сме мислили по един и същи начин. Смятам, че отдавна сме закъснели с това, което трябва да се направи и сега трябва да наваксваме. Нашата материална база е материално и морално остаряла. Живеем в друг век, когато трябва да формираме спортисти. И ако няма шантави хора като мен и Гриша Ганчев, които да търсят варианти за решение отново да издигнем емоцията от спорта, нещата няма да вървят на добре“, сподели Бинев.
И двамата гости са категорични, че общините трябва да отделят повече средства за спорт за подрастващите.
Целия разговор с Бинев и Ценов вижте във видеото!