ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

КС заседава по жалбите срещу промените в Конституцията

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:10 мин.
У нас
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Конституционният съд днес ще заседава по жалбите срещу последните промени в Конституцията. Жалбите са две - от държавния глава и от група народни представители.

Президентът Румен Радев атакува 8 от измененията в основния закон, без тези за съдебната власт. А депутатите от "Възраждане" и "Има такъв народ" оспориха всички промени в Конституцията. Шестата поправка на основния закон беше приета в края на декември. Сред промените са ВСС да е разделен на две и мандатът на главния прокурор да бъде намален от 7 на 5 години. Освен това НС вече работи в непрекъснат режим дори по времето на управление на служебен кабинет.

Според поправките държавният глава вече не може сам да избира кого да назначи за служебен премиер и служебни министри. Той избира за министър-председател от ограничен кръг лица.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?