Киевски ресторант премахна руската салата и други класически руски специалитети от новогодишното си меню. Десет месеца след руската инвазия в Украйна, собственичката Татяна Митрофанова е категорична, че те нямат място на масата.
Две ястия с руски произход от години са неизменна част от новогодишните предложения на ресторант "За два заека" в историческия център на Киев. Но не и тази година. Те са салатата "Шуба", която се приготвя с херинга и цвекло, и картофената "Оливие", позната още като "руска салата". Заради войната те са нежелани в гостилницата на Татяна Митрофанова.
"Това ще е първата година без салатите "Оливие" и "Шуба". Ако някой от гостите поиска, ще ги приготвим, но искаме да заложим на типични за Киев ястия", заяви Татяна Митрофанова, собственик на ресторант в Киев.
Главните готвачи на много украински ресторанти вече са намерили вкусни заместители като например пълнен костур, хумус от цвекло или типичния за Одеса "Форшмак"- запечена смес от скумрия, картофи, кисела сметана, лукчета и чушки.
"Новогодишното ни меню ще включва традиционна украинска кухня от 50-те и 60-те години и дори по-рано", коментира Наталия Хоменко, главен готвач.
Кулинарните спорове между Киев и Москва съществуват далеч преди руската инвазия през февруари. "Войната за борша" обаче беше спечелена от Украйна. През юли ЮНЕСКО включи в своя списък на застрашеното нематериално културно наследство супата, приготвяна основно от цвекло и картофи с аргумента, че войната в Украйна е застрашила културата на приготвянето ѝ.
Промените в новогодишното меню на ресторанта с име на съветска кинокомедия от 60-те не са единственият принос към военните усилия. Още след първите бомби Татяна Митрофанова започнала да дава храна на хората в нужда, но също и на войници на фронта, включително за бранителите на град Гостомел - там имаше жестока битка за стратегическо летище от района на Киев, но в крайна сметка силите на Кремъл бяха изтласкани. Тя не се притеснява от комендантския час, който ще е в сила и в новогодишната нощ.
"Винаги сме имали забавна програма до 3.00 ч., но този път ще е до 5.00 сутринта", каза Татяна Митрофанова, собственик на ресторант в Киев.
Според собственичката на киевския ресторант новогодишният концерт е възможност за ново начало в психологически план.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube