левски победи цска оглави класирането
18:16, 29.09.2018
Чете се за: 01:51 мин.
Български футбол

Левски оглави еднолично генералното класиране в Първа професионална лига, след като победи с 1:0 ЦСКА в мач от десетия кръг. До момента двата отбора бяха с равни точки на върха в подреждането, но "сините" вече имат преднина от три пункта на върха.

Първите двадесетина минути преминаха без чисти положения, като най-интересните бяха безрезултатно нахлуване на Паулиньо по лявото крило, далечен удар в аут на Рубен Пинто и един на Мауридес право в обсега на вратаря Мартин Полачек, който боксира.

В 26-та минута обаче ЦСКА стигна до първото добро положение, след като центриране от корнер стигна до Николай Бодуров на далечна греда. Защитникът на "червените" обаче стреля с глава в аут. Три минути по-късно и Давид Яблонски получи шанс да се разпише с глава, но и неговият удар беше извън целта.

Левски се възползва от слабата игра на домакините в защита и откри резултата в 31-та минута. Ангел Лясков загуби топката срещу Хали Тиам пред наказателното поле и тя стигна до Обертан, който стреля моментално.

Топката уцели лявата греда , но се отби в тялото на плонжиралия Витаутас Черниаускас и попадна в мрежата за 0:1.

Левски овладя играта след гола. Давиде Мариани стреля от далечно разстояние в 37-та минута и Черниаускас спаси, а четири по-късно латвийският страж отби над гредата опасен удар с глава на Станислав Костов. Жуниор Мауридес пък стреля неточно в добавеното време и с това завърши първото полувреме.

Втората част започна много по-бавно и дълго време топката просто се разиграваше в центъра и първата третина от половината на ЦСКА. Едва в 69-та минута по-стабилната игра на Левски даде резултат и Паулиньо получи шанс да стреля от границата на наказателното поле, но го направи слабо и в ръцете на Черниаускас.

В хода на мача Левски заигра малко по-дефанзивно, след като от игра излезе Станислав Костов и на негово място се появи халфът Богдан Вашчук. Нестор Ел Маестро пък направи офанзивни смени и използва всичките три още 15-минути преди края.

Дефанзивната стратегия на Стоянович сработи и ЦСКА трудно стигаше до наказателното поле на "сините". Най-креативният играч на "червените" Кирил Десподов обаче беше много близо до гол в 83-та минута, когато стреля необезпокояван по диагонала, но не уцели вратата. Той пробва късмета си и в добавеното време на срещата от пряксвободен удар, но отново изстрелът му бе неточен.

Дълго прекъсване за спорове между футболистите, завършило с три жълти картона, помогна допълнително на Левски да убие темпото. В крайна сметка "сините" спечелиха с 1:0, излизайки на първа позиция в класирането и нанасяйки второ поражение на ЦСКА-София през сезона.

ЦСКА - Левски 0:1

0:1 Витаутас Черниаускас 31-автогол

Стадион: "Васил Левски", София, 25000 зрители

главен съдия: Ивайло Стоянов

ЦСКА: Витаутас Черниаускас, Божидар Чорбаджийски, Николай Бодуров, Рубен Пинто (74-Жанио Бикел), Едвин Джеси (62-Али Соу), Жуниор Мауридес, Ангел Лясков, Кристиян Малинов, Кирил Десподов, Тиаго Родригес (74-Жоржиньо) и Борис Секулич

Левски: Мартин Полачек, Иван Горанов, Холмар Ейолфсон, Паулиньо, Давиде Мариани, Милош Цветкович, Хали Тиам, Жерсон Кабрал (76-Антони Белмонт), Давид Яблонски, Станислав Костов (64-Богдан Вашчук) и Габриел Обертан (90-Нуно Рейш)