Вчера заради ниски заплати оставка подадоха лекарите от детското отделение в Пета градска болница
This is a modal window.
Проблем, с който се е сблъсквал почти всеки родител, особено в София, търсейки общопрактикуващ лекар за новороденото си дете - те са крайно недостатъчни. В момента в страната педиатрите са 1445, а в София - 276. Не само броят им обаче е проблем за намирането на педиатрична грижа за децата, а и условията, в които работят. Вчера заради ниски заплати оставка подадоха лекарите от детското отделение в Пета градска болница. Миналата година затвориха няколко детски отделения в страната.
Още в петия месец на бременността Мая Петкова започнала да търси общопрактикуващ лекар за неродения си син. Вече има опит с първото си дете, че това не се случва лесно.
"Може би се свързах с около шест-седем педиатъра и всички ми отказаха, след което се свързах с една, която беше доста заета и чакахме по много часове и там напуснах доброволно, а сега за него мисля, че извадихме голям късмет, защото стана лесно, но стана преди да се роди", обясни Мая Петкова.
Общопрактикуващите лекари, които искат да обгрижват деца, стават все по-малко. Самите общопрактикуващи лекари по принцип са твърде малко в момента.
"Много години нямаше места за общопрактикуващи лекари. За специализанти по обща медицина, имаше сериозни юридически спънки за тяхното зачисляване, в един момент неминуемо това отвори дупка в тяхната гилдия", обясни педиатърът д-р Александър Атанасов.
"Общопрактикуващите лекари, голяма част от тях, не искат да се занимават с деца и абсолютно разбираемо, защото те нямат такава тясна специалност. На едно десетгодишно дете един път годишно има преглед, който е платен от Касата - профилактичен, всички останали посещения са абсолютно безплатни за общопрактикуващия лекар, тоест и пет пъти да идва в деня, пет пъти ще бъде прегледано. В голяма част от европейските държави в доболничната, общопрактикуващите са разделени на педиатри и се занимават само педиатри", обясни доц. д-р Йорданка Узунова от Българска педиатрична асоциация.
За да има кой да прегледа децата им, родителите често директно търсят помощта на педиатрите. За София на теория те са достатъчно. На практика обаче много малко от тях работят със Здравната каса. Така родителите са принудени да плащат.
"Немалко колеги изобщо не работят с направления, работят единствено и само на частно, което поставя родителите пред неизбежната необходимост да заплатят прегледа, което не е социално етично. Хората, които имат възможност да си сключат допълнително здравно осигуряване, идват на преглед в определен медицински център, там заплащат 150 - 200 лева, тези суми фондът им ги реимбурсира и лекарят е много по-добре заплатен", обясни педиатърът д-р Александър Атанасов.
Недофинансирането по каса е причината педиатричната помощ да се превръща постепенно в лукс за много семейства.
От Здравното министерство казват, че работят за увеличение на броя на детските лекари. Липсата на навременна политика по отношение на дефицитите в различните специалности вече е създало проблеми, чието решение ще отнеме години, единодушни са специалистите.
По темата работиха Альоша Шаламанов и Мая Димитрова.